Közzétéve: 2019.07.18.
A Torino FC lesz a DVSC következő ellenfele az Európa-liga selejtezőjében. Az olasz csapat az előző szezonban a hetedik helyen zárt a Serie A-ban, ami nem jelentett volna nemzetközi indulást, ám mint ismert, az AC Milan visszalépett az Európa-ligától, miután a nemzetközi Sportdöntőbíróság megállapította, hogy nem tartotta be az UEFA által előírt pénzügyi fair play szabályait. Emiatt a csoportkörös szereplést a hatodik AS Roma (amely csapat eredetileg a DVSC ellenfele lett volna) örökölte meg, a fővárosiak helyén pedig a Torino indulhat a kvalifikációban.
A gránátvörös mezben játszó Torino (beceneve Granata, vagyis gránátvörösök, illetve Il Torom, Bika) története során hétszer nyerte meg az olasz elsőosztályú labdarúgó-bajnokság küzdelmeit, először az 1927-28-as szezonban, utoljára pedig már több mint 30 éve, az 1975-76-os kiírásban, valamint emellett az Olasz Kupát is sikerült már öt alkalommal megnyernie. Az ország negyedik legsikeresebb klubcsapata. Európai porondon a legjobb szezonjuk az 1991-92-es volt, amikor az UEFA-Kupában döntőt játszottak. Akkor még oda-visszavágós alapon zajlott a finálé, és a torinói 2-2 után Amszterdamban gól nélküli döntetlen született, így a holland gárda hódította el a serleget idegenben lőtt több góllal.
A Toro utoljára a 2014-2015-ös szezonban szerepelt a nemzetközi porondon, akkor viszont menetelésbe kezdett. Az Európa-liga harmadik selejtezőfordulóban kapcsolódott be a küzdelmekbe, és a svéd IF Brommapojkarnát 7-0-s összesítéssel búcsúztatta. A play-offban a horvát RNK Split ellen már szorosabb párharcot játszottak: otthon 1-0-ra nyertek, idegenben gól nélküli döntetlen lett. Bejutottak tehát az El-csoportkörbe, ahol a belga Club Brugge, a dán FC Copenhagen és a finn HK Helsinki volt az ellenfelük. Végül a csoport második helyen végeztek, és így a legjobb 32 közé kerültek. Az Atletic Bilbaót 5-4-es összesítéssel ütötték ki, végül a nyolcaddöntőben az orosz Zenit Szentpétervár állította meg a Torinót, amely otthon 1-0-ra nyert, idegenben azonban 2-0-ra kikapott.
A Foot-Ball Club Torino-t egyébként 1906. december 3-án alapították egy összejövetel után a Voigt sörözőben. A Wikipedia szerint a korai évek után a csapat első kísérlete, hogy belépjen az olasz labdarúgó-bajnokságba, az első világháború miatt meghiúsult, majd a gárda első scudettóját is visszavonták egy Juventus elleni meccs után történt szabálytalanság miatt. Ténylegesen az 1927-28-as szezonban lettek bajnokok, majd az 1942-43-as és az 1948-49-es szezon között az egyszerűen csak Grande Torino (Nagy Torino) néven ismert – sokak szerint a valaha volt legjobb olasz csapat – zsinórban 5 alkalommal nyerte meg a Serie A-t a csapatkapitány, Valentino Mazzola vezérletével. Sajnos azonban 1949. május 4-én történt egy szörnyű repülőgép-szerencsétlenség az olaszországi Superga-hegynél, ahol egy híján az egész csapat (az az egy játékos sérülés miatt nem utazott el) meghalt. Ezt a tragédiát a klub nem tudta kiheverni, és azóta nem sikerült megismételni a korábbi sikereket.
A csapat az 1960-as évektől egészen az 1980-as évek végéig viszonylag jó eredményeket produkált a Serie A-ban, sőt, 1976-ban újfent sikerült megnyernie a legmagasabb osztály küzdelmeit. Ezután „liftezni” kezdtek az első- és a másodosztály között, ezalatt a legnagyobb siker egy Olasz Kupa elhódítása volt az 1992-93-as szezonban. Újabb liftezések következtek az első- és másodosztály között. A 2004-2005-ös szezonban a csapat 3. helyen végzett a Serie B-ben, és miután megnyerte az osztályozót, ismét följutott, ám az olasz labdarúgó-szövetség a Messinával együtt kizárta a gárdát a pénzügyi nehézségek miatt. A Messina talpra tudott állni, a Torino viszont eltűnt az olasz sporttérképről.
Később egy új csapat alakult Torino FC néven. A 2005-06-os szezonban rögtön a 3. helyen végeztek a másodosztályban, és az osztályozó párharc után följutottak a Serie A-ba, ahol jelenleg is szerepelnek.
Érdekesség a Toróval kapcsolatban, hogy története során három magyar edzője is volt: 1926-1927-ben Schoffer Imre, 1942-1943-ban Kuttik András, míg 1946-1949-ben Erbstein Ernő, utóbbi az angol Leslie Lievesley segédedzőjeként dolgozott a csapatnál, részese volt három bajnoki címnek, ám sajnos 1949. május 4-én ő is a szerencsétlenül járt gépen utazott. Érdemes még megemlíteni, hogy 1997-ben éppen a DVSC-től igazolt Torinóba Sándor Tamás, aki fél évig volt a Bikák játékosa.
Amikor a Torino otthon játszik, gesztenyebarna fölsőt és fehér rövidnadrágot viselnek a játékosok (esetenként teljesen barna), idegenben általában teljesen fehér szerelésben lépnek pályára.
A Bikák kerete jelenleg igen soknemzetiségű, több légiós van a csapatban, mint ahány hazai játékos. Két spanyol, két brazil, egy uruguayi, egy szerb, egy argentin, egy moldovai, egy francia, egy elefántcsontparti, egy kameruni, egy nigériai, egy venezuelai, egy ecuadori és kilenc olasz labdarúgó alkotja a gárdát. A legutóbbi szezonban a legeredményesebb játékosuk a 25 éves olasz válogatott csatár, és egyben a Torino csapatkapitánya, Andrea Belotti volt, aki tíz gólt szerzett. Nem csoda, hogy igen sok klub érdeklődik iránta, ám kivásárlási ára 100 millió euró. A Toro vezetőedzője a Napoli, az Inter és az angol Watford korábbi trénere, az 57 éves Walter Mazzari, aki a nápolyi alakulattal 2012-ben Olasz Kupát nyert. A torinói csapatot 2018 januárja óta irányítja.
A Torino híres fanatikus szurkolóiról, akik hazai környezetben rendre remek hangulatot varázsolnak. Most is hatalmas az érdeklődés az El-mérkőzés iránt, mivel azonban a Torino FC stadionja, a Stadio Olimpico Grande Torino az El-selejtező alatt foglalt lesz, a mérkőzést az Alessandriában található, 8000 férőhelyes Giuseppe Moccagatta Stadionban rendezik. Itt játssza bajnoki meccseit a harmadosztályú US Alessandria Calcio 1912, illetve a Juventus második csapata. Eredetileg úgy volt, az Európa-liga-selejtezőn csak négyezer néző lehet, ám a torinóiak újabb székek felszerelésével igyekeznek megoldani, hogy ez a szám hatezer legyen.
(NyD)
Legyél a DVSC-család tagja! Minden fontos információ a bérletárusításról itt!