OTP Bank Liga 2024/2025

OTP Bank Liga 18. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 19. forduló

Új Hidegkúti Nándor Stadion

OTP Bank Liga 20. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 21. forduló

PAKSI FC STADION

OTP Bank Liga 22. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 23. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 24. forduló

ETO Park

OTP Bank Liga 25. forduló

Kecskemét

OTP Bank Liga 26. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 27. forduló

Szusza Ferenc stadion

OTP Bank Liga 28. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 29. forduló

Városi Stadion

OTP Bank Liga 30. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 31. forduló

Pancho Aréna

OTP Bank Liga 32. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 33. forduló

Sóstói Stadion

A Puskás-díjas, a 6-1, az 1-6, az 5-0 és a többiek: vasárnap Loki-Fradi

Két év elteltével újra Loki-Ferencváros mérkőzés lesz Debrecenben (vasárnap, 16.30), ennek apropóján szinte óhatatlanul felidéződnek a két gárda közös múltjának nagy pillanatai. Összeállításunkban ezekből említünk meg néhányat (mindet egyszerűen lehetetlen lenne…), néhol a megélt élmények okán személyes hangvétellel.

A történetírók a második világháború vészterhes időszakából, 1944-ből említik az első debreceni Loki-Fradit. A találkozóra a háborús helyzet dacára is összeverődött mintegy 4000 néző, és nem is kellett csalódniuk, Sidlik István góljával 1-0-ra a mieink győztek. A 60-as évek közepén, és később is inkább az FTC diktálta a tempót (1-5, 0-3), a Loki ezekben az évtizedekben inkább az NB I-es tagság kivívásáért, illetve annak megtartásáért serénykedett. Mígnem aztán eljött 1981 márciusa, amikor is a DVSC (akkor DMVSC) máig emlékezetes győzelmet aratott a Ferencváros felett a Nagyerdei Stadionban: hiába játszott a Fradiban többek között Jancsika, Rab, Ebedli, Mucha és Nyilasi is, a Loki Kerekes György góljával 1-0 arányban nyert, a feljegyzések szerint 22 ezer(!) szurkoló előtt.

Öt évvel később, 1986 nyarán sok szenvedés után majd 10 ezren gyűltünk össze az újabb ferencvárosi vendégjátékra, a hazai kispadon dr. Puskás Lajos, a vendégeknél pedig Dalnoki Jenő ült, az összecsapás pedig igencsak eseménydúsra sikeredett. A zöld-fehérek kétszer is vezettek, jómagam 14 évesen arra emlékszem, hogy szinte imádkoztam a hajrában, ne kapjunk ki, hogy másnap büszkén állhassak a debreceni fradista (mert már akkor is voltak ilyen fura szerzetek) iskolatársaim elé. Örök élmény marad a 82. perc, amikor érkezett Bücs Zsolt (a fiatalabbak a Loki korábbi pályaedzőjeként ismerhetik), és befejelte a 2-2–t érő gólt. Nem volt rossz a hangulat a stadionban….

Az elkövetkezendő években aztán nem volt mindig így (sajnos nem olyan régről is tudjuk, milyen fájó tud lenni a kiesés), a DVSC liftezett, de aztán jött Garamvölgyi Lajos, meg persze a Sándor Tamás-féle generáció, plusz egy román csatár, bizonyos Nicolae Ilea, aki olyan természetességgel szerzett gólokat a Fradi ellen, mint ahogy más bekap reggelire egy főtt tojást. 1994-ben, immár az Oláh Gábor utcai pályán 2-0-ra nyertünk, Hrutka öngólját (vagy inkább Dombi Tibor találatát) Ilea tette kerek egész történetté, az atmoszféra pedig valami csodás volt.

Egy évvel később megint nyertünk (2-1, Ilea ismét gólt lőtt), aztán jött egy 2-2 (Ilea duplázott…), és lassan elérkezünk 1999-hez, ahhoz a meccshez, amit senki nem fejelt el, aki ott volt. Ilea megint duplázott (az egyik egy hihetetlenül pimasz büntető volt), de ezen a mérkőzésen még őt is felülmúlta Radu Sabo, aki mesterhármast ért el. Miután a végén még Bodnár László is betalált, a Loki 6-1-re kiütötte a Ferencvárost, az emberek a lelátón pedig (igen, akkor még a sajtóhelyen lévők is) eksztázisban ünnepeltek. Íme, ami többet ér minden szónál:

Szinte mindenki azt gondolta, ekkora különbséggel a Loki soha többet nem fog győzni az FTC ellen (2000-ben „csak” egy laza 3-0 lett), mígnem jött 2003 októbere, és egy egészen remek DVSC, többek között Éger Lászlóval, Sándor Tamással, Dombi Tiborral, Madar Csabával, Ronald Habival, Halmosi Péterrel és nem utolsósorban az Ilea-utód Marius Sumudicával. A végeredmény 5-0! A történéseket mindjárt megnézzük, addig is érdemes megegyezni, hogy Garami Józsi bácsi, az FTC akkori edzője azt mondta nekünk a meccs utáni sajtótájékoztatón, hogy szerinte még ifiedzőként sem kapott ki soha 5-0-ra…

A 2000-es években aztán folyamatosan kikapni járt a Fradi Debrecenbe (2005-től jöttek is a bajnoki címek), 2004-ben kétszer is megtörtént (Igor Bogdanovics 3 góllal vetette magát észre), 2006-ban pedig 3-1 lett a vége, a második debreceni gólt bizonyos Dzsudzsák Balázs lőtte…

A DVSC abszolút a csúcson volt, 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is legyőzte Debrecenben a Ferencvárost, 2013-ban pedig ismét kiütötte (4-1), az első találatot az ifjú Bódi Ádám vitte be.

Az utóbbi évtizedben sokszor inkább a döntetlenek domináltak a két csapat debreceni párharcain, azonban van még két mérkőzés, amelyről feltétlenül említést kell tenni. Az egyik az a meccs, a legutóbbi, amely megmutatta, hogy már nem a DVSC, hanem az FTC (lesz) a BL-csapat: 2019 novemberében a Fradi 6-1-re nyert a cívisvárosban, és bizony fájó volt látni a két gárda közötti elképesztő sebességbeli különbséget. Tokmac és Varga Roland is duplázott, mi pedig éreztük, ebből hosszabb távon is baj lehet…

De ne búcsúzzunk szomorúan, hiszen csaknem 3 éve Puskás-díjas futballtörténelmet írtak a Nagyerdei Stadionban. 2019 februárjában jómagam éppen egy kiváló barátom által celebrált disznótorra voltam hivatalos, egy Debrecenhez nem túl közel eső tanyán. Kora reggeltől ment a vita, be kellene-e jönni a Fradi-meccsre, vagy maradjon a tévé, aminek a vége az lett, hogy a népes társaságból szinte csak én tartottam ki: ezt a mérkőzést a helyszínen kell látni. Életem egyik legjobb döntése volt, soha nem bocsátottam volna meg magamnak, ha lemaradok erről:

Persze volt olyan is, aki ugyanúgy kijött a stadionba, mint jómagam, ám a hosszabbításban már nem bízott a fordulatban, és hazaindult (lásd a jóembert a lépcsőn).

Ezúton is reméljük, hogy kedves szurkolónk ezúttal kitart, és senki nem marad le semmiről. Vasárnap újra Loki-Fradi: megannyi emlék után legyünk jelen a jelenben.