OTP Bank Liga 2024/2025

OTP Bank Liga 18. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 19. forduló

Új Hidegkúti Nándor Stadion

OTP Bank Liga 20. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 21. forduló

PAKSI FC STADION

OTP Bank Liga 22. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 23. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 24. forduló

ETO Park

OTP Bank Liga 25. forduló

Kecskemét

OTP Bank Liga 26. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 27. forduló

Szusza Ferenc stadion

OTP Bank Liga 28. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 29. forduló

Városi Stadion

OTP Bank Liga 30. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 31. forduló

Pancho Aréna

OTP Bank Liga 32. forduló

Nagyerdei Stadion

OTP Bank Liga 33. forduló

Sóstói Stadion

Fontos háttér: Sporttudományi Csoport a DLA-n

A Debreceni Labdarúgó Akadémián egy sikeres utánpótlás csapat mögött többek között egy összetartó szakmai közösség, az idén januártól működő Sporttudományi Csoport áll. A dolgozók köre összetett, céljuk a gyermekek fizikális és mentális egészségének megőrzése, valamint a teljesítmény növelése a futballpályán. Az ifjú tehetségeket és az edzőket egyaránt segítik, jövőbeli tervük pedig, hogy az akadémia számára létrehozzanak egy saját adatbázist. Dr. P. Szabó Gabriella, a csoport vezetője honlapunknak nyilatkozott.

Milyen feladatokat lát el a Sporttudományi Csoportban?

– A kiemelt Akadémiai Programban lehetőség nyílt arra, hogy a Debreceni Labdarúgó Akadémia humán erőforrásban és sporttudományi, rehabilitációs eszközök terén is egyaránt bővüljön. A szakmai elvárásoknak megfelelően a DLA-n is létrejött egy sporttudományi csoport, ennek vezetésével idén januárban Makray Balázs, ügyvezető és Herczeg András, szakmai igazgató bízott meg. Szerepet vállaltam a csoport létrehozásában, emellett a működés megszervezése, felmérő vizsgálatok koordinálása a feladatom.

Kik dolgoznak a szervezet sikerességéért?

– A csoportot gyógytornászok, erőnléti edzők, pszichológusok, dietetikus, egészségügyi asszisztens és a masszőrök alkotják. Emellett traumatológus-ortopédus kollégámmal együtt, jómagam sportorvosként és gyermekgyógyászként veszünk részt a sérülések ellátásában és a beteg sportolók vizsgálatában. Alapvetően komplex feladatunk van, ezért is ilyen sokrétű a dolgozók feladatköre. A Sporttudományi Csoport által mért adatok összességében az edzők munkáját segítik, ezért a Herczeg András által vezetett edzői értekezleten lehetőségünk van ezeket bemutatni és megvitatni.

Milyen rendszerességgel és mit mérnek fel a fiatal sportolóknál?

– Egy ütemterv alapján negyed- és félévente végezzük el a különböző felméréseket. A gyerekek számára kötelező az orvosi vizsgálat, ahol látás-, EKG-, vizelet-, valamint fizikális vizsgálat történik. A humánbiológiai felmérés során a fiatalok alkat-típusát, várható testmagasságát, biológiai és csúcsnövekedési életkorát határozzuk meg. A gyógytornászok mozgásszervi felméréseket és FMS tesztet (Funkcionális Mozgásminta Szűrés) végeznek, majd az észlelt eltérések alapján egyénre szabottan egy olyan korrekciós edzéstervet készítenek, mellyel a különböző ízületek és a törzsizomzat stabilitását, mobilitásának fejlődését segítik elő. Emellett labdarúgás-specifikus pályateszteket is végeztünk. Januárban ezek teljesítménydiagnosztikai és biomechanikai felmérésekkel egészülnek ki.

Milyen módon lehet a játékosok teljesítményét felépíteni?

– Minden héten megbeszélést tartunk az aktuális problémákról, hogy mikor és milyen módon lehetne javítani a játékosok teljesítményét. Egy utánpótlás játékos motorikus képességeit fokozatosan, egymásra épülő lépcsőzetes edzésmodell szerint lehet felépíteni, ennek célja, hogy a játékosokban rejlő képességeket felnőtt korukra maximálisan el tudják érni. Ezért az alsóbb korosztályokban (U13-U14) egy stabilizációs-korrekciós tréning programot vezettünk be, hogy a nagyobb korosztályoknál (U15-19) ezt már magasabb szintre lépve tudják alkalmazni az erőnléti edzők.  

Szembesültek valamilyen nehézséggel az utóbbi hónapokban?

– Az új eszközök, gépek néha kihívás elé állítják a gyógytornászokat, rehabilitációs és erőnléti edzőket, de lépésről lépésre haladva megtanulják kezelni azokat. Ezen kívül a COVID-vírus sajnos nagyon megnehezítette a mindennapos munkánkat, a felmérésekkel sem tudunk mindig a megfelelő ütemben haladni.

Hogyan hat a gyermekek mentális egészségére egy sérülés?

– A játékosok számára veszélyt jelent a fizikai sérülés, amely mentálisan is megviselheti őket. A pszichológusok egyénileg és csoportosan is foglalkoznak a gyerekekkel. A sportpszichológus és a rehabilitációs edző ötlete alapján nemsokára a szülők és gyerekek részére egy kis segédanyagot szeretnénk összeállítani, amellyel könnyebben átvészelhetik ezt az időszakot, a sportsérülés okozta mélypontból pedig minél hamarabb felépülhessenek a fiatal futballisták. Emellett a Debreceni Egyetem Pszichológia tanszékének munkatársai egy innovatív, sportágspecifikus számítógépes tesztet végeznek, amelynek célja a figyelem és koncentráció felmérése a labdarúgás környezetében.

Milyen fejlődés várható még a jövőben?

– Szerencsére rövid idő alatt számos előrelépés történt már. Célunk, hogy a labdarúgás-tudományban előre lépjünk, ennek érdekében minél több sporttudományi konferencián, továbbképzésen szeretnénk részt venni. Hamarosan statisztikai elemzés is készülhet a csoport által felmért adatokból, emellett nagy álmunk, hogy az akadémia labdarúgóiból egy olyan adatbázist hozzunk létre, amellyel végig követhetjük a gyerekek fejlődését és felismerhetjük a kiemelkedő tehetségeket.

Tóth Huba